Články

Německý činovník Gastorfer je na barumce podvacáté za sebou

19. 8. 2023 - Vojtěch JURÁK

V prostředí silných motorů a rychlých aut působí na první pohled nenápadně a fanoušci ho celkem snadno přehlédnou, ovšem pro jezdce a jejich soutěžní týmy představuje mimořádně důležitého pomocníka. Němec Wolfgang Gastorfer funguje na Barum Czech Rally Zlín jako jeden ze dvou činovníků pro styk se soutěžícími a jako delegovaný člen organizačního týmu do Zlína přijel už podvacáté. Co jeho práce obnáší?

„Jsme prostředníky mezi soutěžními týmy a ředitelstvím rally, v tom spočívá moje role. Ať už týmy řeší třeba incident nebo mají nějaké požadavky, jsme to my, kdo shání odpovědi na jejich otázky," vysvětluje Gastorfer.

„Je potřeba, abychom se vyznali ve sportovních regulích a dokázali komunikovat ve více jazycích. Já sice česky nemluvím a rozumím jen málo, vedle němčiny však hovořím ještě anglicky a trochu i jinými jazyky, třeba švédštinou. A v dnešní době je komunikace se členy týmů nezbytná," upozorňuje.

V pozici činovníka se Gastorfer vydal do Zlína poprvé v roce 2003 a od té doby se každoročně na východ Moravy vrací. Počet svých účastí na barumce tak letos zaokrouhlil na dvacet. „Dlouhé roky jsem tuto práci dělal jen na Barum rally a na dalších soutěžích v Německu nebo různě po Evropě jsem zastával jiné role. Přece jen člověk musí být po celou dobu na místě konání a neustále musí být na příjmu. Potom mě ale o tu stejnou práci požádali ještě dvakrát na Chorvatské rally (WRC) a letos na Rally Kanárské ostrovy (ERC)."

Na Barum rally jednou i startoval
Během let se způsob Gastorferovy práce pochopitelně proměnil a jak sám říká, stěžejními kanály pro jeho komunikaci jsou dnes mobil a e-mail. Vůbec největší změnu a posun dopředu podle něj přinesl covid. „V časech před covidem jsme administrativu řešili víceméně analogově – řadu dokumentů jsme tiskli na papír, jednotlivě jsme je posílali týmům a ty pak ještě podpisem potvrzovaly přijetí... celé to zabíralo strašně moc času," vzpomíná.

„Během covidu se ale tento proces výrazně zrychlil a skvěle vyřešil. Dneska komunikujeme s týmy přes informační systém a dokumenty jim nahráváme do aplikace. Rychle, jednoduše, elektronicky."

Pravidelným účastníkem barumky je Gastorfer poslední dvě desetiletí, tradiční automobilový podnik však poprvé navštívil už mnohem dříve – v roce 1990 jej absolvoval coby člen soutěžní posádky. „Ale tehdy to pro nás nebyl moc dobrý rok, od začátku nás provázely technické problémy. Myslím, že jako činovník jsem tady ve Zlíně byl výrazně úspěšnější," vzpomíná Němec s úsměvem na závod, který nakonec vinou potíží s motorem nedokončil.

„V osmdesátých letech jsem soutěžil jako spolujezdec, ale pouze na amatérské úrovni. Na prvním místě u mě byla práce, a teprve když zbyl čas, sedli jsme s kolegou-řidičem do auta."

Ač amatér, po skončení soutěžního života Gastorfer cítil, že ho to k motorsportu dál táhne. I proto u něj zůstal až dodnes. „Mezi činovníky je spousta bývalých jezdců, a ještě více spolujezdců. Jsou za tím jejich zkušenosti či jejich vztahy s federacemi. Ale hlavně – motorsport je jako velká rodina. Člověk v ní potká spoustu dobrých lidí, a jak se účastní stále dalších a dalších soutěží, okruhy známých se mu rozšiřují. A tak jezdci po skončení kariéry často chtějí zůstat nějakým způsobem s tímto prostředím v kontaktu," popisuje.