Články
Jakub Lekeš přežil díky dárci z Německa. V Čechách je totiž dárců nedostatek.
26. 8. 2015 - Lenka Blažková
Když v 17 letech Jakub Lekeš ze Šumic bojoval s leukémií, vypadalo to, že nad nemocí vyhrál i bez transplantace. Zákeřná choroba se však po dvou letech vrátila, snad ještě silnější než předtím, a student 4. ročníku průmyslovky musel zpět do nemocnice. Do registru se díky němu tehdy na Slovácku zapsalo téměř 200 lidí. Vhodného dárce, který pomohl Kubovi přežít, však našel až v Německu. Dnes na svůj boj s leukémií vzpomíná v rámci projektu Jedu na dřeň!
„Kuba Lekeš se s nemocí potýkal vloni a já měla velikou radost, že se tehdy do registru v Hradišti přihlásilo asi 180 lidí. Nakonec získal dárce z Německa, odkud jich stále přichází asi 70%. U nás jsou totiž bohužel ještě stále velké rezervy v počtu dárců zapsaných do registru kostní dřeně. Proto by bylo skvělé, kdyby tenhle projekt pomohl navýšit procento dárců, protože smutná realita je taková, že každý 4. pacient svého dárce bohužel nenajde," vrací se ke Kubově nemoci paní Zdenka Wasserbauerová, která do registru získala už více než 6000 dárců.
Jak se ale Kuba cítil potom, co zjistil, že je nutná transplantace? „Byl to šok. Prostě šok. Všechno, co jsem měl naplánováno do budoucna, se během vteřiny sesypalo, přestože jsem si myslel, že už mám boj s leukémií za sebou. Navíc mě čekaly dlouhé dny v nemocnici, které potrápily především mou psychiku. Nemáte co na práci a celé dny jen přemýšlíte, jak to dopadne. Špatně to nesl i dvanáctiletý bráška, který si nebyl jistý, jestli se ještě vrátím domů," upozorňuje Jakub Lekeš na to, že nejen samotná transplantace, ale celý proces léčby je pro pacienta náročný. „Po transplantaci kostní dřeně se ale dostavil neuvěřitelný pocit štěstí. Jsem rád, že konečně i v Čechách může proběhnout akce jako je Jedu na dřeň!, protože čím víc bude v registru lidí, tím větší je šance, že se najde vhodný dárce. A já se mimochodem díky tomu podívám i na Barumku, kde jsem ještě nebyl," žertuje Kuba na závěr.
Chvíle beznaděje nad Kubovou nemocí prožívala samozřejmě celá jeho rodina. I dnes se jeho mamince chvěje hlas při vzpomínce na nelehké období: „Kuba je velký bojovník a já ho za to stále obdivuji. Přestože věděl, do čeho jde, jak dlouho bude v nemocnici a co všechno musí podstoupit, pustil se znovu bez řečí nebo lítosti do boje a nad nemocí zvítězil vlastně dvakrát."
Nábor potenciálních dárců do registru kostní dřeně Jedu na dřeň! je tu i proto, aby měly všechny podobné příběhy šťastný konec. Projekt navazuje na loňskou spolupráci Barum Rally se zlínskou komunikační agenturou Reklamní inženýři. V rámci barumky se budou moci návštěvníci zapsat do registru na náměstí Míru ve Zlíně nebo v servisní zóně v Otrokovicích. Cílem projektu Jedu na dřeň! je připomenout lidem podstatu a důležitost registrace dárců kostní dřeně. Každý čtvrtý pacient u nás totiž vhodného dárce nenajde. Co když budete právě vy ten jediný, kdo může někoho zachránit?
Kdo jsou Reklamní inženýři?
Komunikační agentura, složená z odborníků na reklamu. Spolu s organizátory Barum Czech Rally Zlín jsme se rozhodli, že porazíme rakovinu. Nezvítězíme sice hned, protože soupeř je zákeřný a silný, ale s vaší pomocí dokáží lékaři řadu nemocných zachránit a vráti je do života. Věnujme všichni pět minut času a dva mililitry krve na boj proti onkologickému onemocnění. Jedeme na dřeň!
Příběhy dalších pacientů sledujte na našem webu a Facebooku:
www.jedunadren.cz
www.marrow4tomorrow.eu/
www.facebook.com/Jedunadren