Články

Nizozemec Abbring navýšil během sobotního dopoledne náskok

30. 8. 2014 - Michael Kachlíř, Roman Ordelt, tiskové středisko BCRZ

Tovární posádka Peugeot Rally Academy Kevin Abbring, Sebastian Marshall na voze Peugeot 208 T16 potvrdila i v úvodních dvou rychlostních zkouškách vedoucí pozici v Barum Czech Rally Zlín. Nizozemsko-britská dvojice ještě zvýšila náskok po úvodní divácké Super rychlostní zkoušce, vyhrála první průjezdy rychlostními zkouškami Slušovice i Maják a získala náskok 10,4 vteřiny. Druhá příčka patří finské posádce Škoda Motorsport Esapekka Lappi, Janne Ferm na voze Škoda Fabia S2000, na třetím místě jede irsko-britská posádka Craig Breen, Scott Martin na dalším továrním peugeotu.

Nizozemský jezdec Kevin Abbring s továrním peugeotem ovládl po výhře v divácké superspeciálce i začátek sobotní první etapy. Vyhrál úvodní rychlostní test Slušovice (délka 16,05 km), druhou pozici obsadil irský jezdec Craig Breen se ztrátou 6,3 vteřiny. K radosti českých fanoušků se probojoval na třetí příčku Roman Kresta (Škoda Fabia S2000), který na Abbringa zaostal o 6,8 vteřin. O čtvrtou pozici se dělili se ztrátou 7,1 vteřiny shodně tři jezdci, Fin Esapekka Lappi, Němec Sepp Wiegand a český pilot Tomáš Kostka. Podobně jako v páteční divácké městské rychlostní zkoušce, tak i v úvodní sobotní erzetě skončili favorité ve druhé desítce, Kajetan Kajetanowicz z Polska zajel čtrnáctý čas a Ott Tänak z Estonska obsadil až patnácté místo. Menší problémy s autem potrápily i Václava Pecha (Mini John Cooper Works S2000), český šampion ztratil více než dvanáct vteřin. Kvůli technickým potížím nenastoupil do sobotní etapy Miroslav Jakeš (Citroën DS3 R5) a Pavel Urban (Škoda Fabia RS TDi)

I při úvodním průjezdu klasickým úsekem barumky s názvem Maják (délka 8,82 km) byl nejrychlejší opět Abbring, druhý čas zajel stále zrychlující Kresta, třetí byl Lappi. O vyrovnanosti startovního pole svědčí skutečnost, že do necelých dvou vteřin se vešlo hned šest jezdců. Mimo trať byl na Majáku favorizovaný Tänak a ztratil téměř čtyřicet vteřin. Ir Barrable měl problémy s řízením a nabral téměř minutové manko.

V hodnocení dvoukolek se probojoval do čela český jezdec Adam Kobliha (Renault Clio R3), druhý jede se ztrátou pouhých 7,3 vteřin Egon Smékal (Citroën DS3), třetí příčku zatím obsadil Francouz Stéphane Lefebvre (Peugeot 208 R2), vedoucí jezdec juniorského šampionátu. V kategorii produkčních vozů vede Martin Březík (Mitsubishi Lancer EVO IX), druhý se ztrátou 8,4 vteřin je Maďar András Hadik (Subaru Impreza STi R4)